تسمه گریپ

از پرکاربرد ترین نوع تسمه در بازار تسمه های گریپ هستند. تسمه گریپ به دلیل داشتن صطح خاص از سر خوردن مواد در طول مسیر انتقال جلوگیری میکند. این نقطه تمایز این تسمه از سایر مدل های پی وی سی است.

تسمه‌نقاله گریپ برای ظاهری آج‌دار و لایه‌لایه شبیه به اشکال لانه‌ زنبوری می‌باشد و به همین دلیل به‌عنوان تسمه لانهزنبوری نیز شناخته می‌شود

جنس آنها معمولاً از پارچه، pvc و یا منجید لایه‌لایه است. این نقاله به واسطه سطح خاصی که بر روی آن وجود دارد، قابلیت گرفتن و انتقال اجسام را دارد.

این سطح خاص که به آن “گریپ” یا “الگوی گریپ” می‌گویند، معمولاً با استفاده از مواد خاصی مانند لاستیک یا پی وی سی تولید می‌شود. به دلیل سطح خاص گریپ، می‌تواند محصول و مواد مختلف را به راحتی گرفته و از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهد. عملکرد اصلی آن بر پایه اصطکاک میان سطح گریپ و اجسام است که موجب انتقال ایمن و قابل اعتماد می‌شود.

تسمه نقاله های گریپ را میتوان در ۳ گروه دسته بندی نمود: ۱-گریپ لاستیکی پشت پلی استر

۲-گریپ لاستیکی پشت لاستیکی یا(Rubber)

۳-گریپ pvcپشت پلی استر

 نقاله گریپ در صنایع مختلف استفاده می‌شود، از جمله صنعت بسته‌بندی، انتقال مواد نیمه‌جامد و صنایع معدنی، صنایع فولاد، صنعت خودروسازی و غیره. این تسمه نقاله به علت قابلیت گرفتن بارها و مواد با دقت و دستکاری آسان، می‌تواند عملکرد صنایع را بهبود بخشیده و به افزایش بهره‌وری کمک کند.

لازم به ذکر است که در کارخانه‌های تولید و بسته‌بندی صنایع غذایی، به دلیل مطرح بودن نکات بهداشتی و قوانین سلامت، استفاده از تسمه گریپ پلاستیکی رایج نیست؛ اما استفاده از تسمه گریپ pvc به دلیل وجود متریال آنتی باکتریال در این تسمه در کارخانه‌ها و صنایع تولید و بسته‌بندی مواد غذایی رایج است.

تسمه گریپ
تسمه گریپ

سایر محصولات

تسمه های نوار نقاله لاستیکی از دو ترکیب اصلی لاستیک و منجید ساخته شده است.

انتقال انواع ظروف فلزی،شیشه ای، استنلس استیل، پلاستیکی به ویژه(PET) – خطوط انجماد و کاربرد بسیار وسیع در نقاله های عمومی

تسمه نقاله در صنایع گوناگون جهت جابه جایی وسایل و قطعات در صنعت استفاده می شود. تسمه نقاله دارای تنوع بالا و ابعاد و ضخامت های مختلف می باشد

تسمه pvc و pu یکی از پر مصرف ترین تسمه هایی می باشد که بهداشتی بوده و با مواد غذایی و دارویی سازگاری دارد.

نقاله مدولار (Modular Conveyor) یک نوع تسمه نقاله است که از قطعات ماژولار یا مدول‌ها بهره می‌برد.